اخبار سایت

اصول رانندگی در زمستان| 8 ترفند مهم رانندگی در هوای برفی

اجاره ماشین

رانندگی در زمستان و یخبندان همواره با چالش هایی روبه رو است. دانستن مجموعه نکاتی قبل و حین رانندگی در این هوا از لازمه هایی است که هر راننده ای باید آنها را به خوبی بداند. از همراه داشتن زنجیر چرخ و ریختن یخ شکن داخل روغن موتور ماشین گرفته تا پرهیز از ترمز گرفتن ناگهانی، همگی از مواردی هستند که رعایت آنها جهت جلوگیری از ایجاد حادثه برای سرنشینان خودرو الزامی است.

فصل زمستان با آب و هوای نامتعادل خود اغلب رانندگان را غافلگیر می کند. قطعاً برای شما هم اتفاق افتاده است که حین سفر شاهد بارش شدید برف، مه گرفتگی و یخبندان شده باشید. فرقی نمی کند برای سفرهای درون شهری از خانه خارج می شوید یا قصد رفتن به سفر جاده ای دارید. رعایت این نکات برای تمامی افراد ضروری است.

  1. لوازم مورد نیاز برای رانندگی در زمستان به همراه داشته باشید
    بهتر است کیف یا جعبه ای شامل ضد یخ، چراغ قوه، بطری آب معدنی، کنسروهای خوراکی، غذا، کبریت، دستکش، شیشه پاک کن و جعبه کمک های اولیه را در خودرو قرار دهید.

2. لباس گرم به همراه داشته باشید
در روزهای سرد سال و زمستان ممکن است به دلیل بارش شدید برف و یخبندان گرفتار جاده ها شوید؛ بنابراین، برای ایمنی هرچه بیشتر خودتان و سرنشینان خودرو بهتر است لباس گرم و پتو در ماشین داشته باشید.

3. قبل از آغاز سفر در زمستان از وضعیت جاده ها مطلع شوید
پیش از آغاز رانندگی در زمستان از طریق اخبار و اپلیکیشن های موبایل از وضعیت آب و هوای شهر مقصد و جاده ها اطلاعات کافی به دست آورید. با این شیوه می توانید در شرایط آب و هوایی نامساعد سفر خود را به زمان دیگر موکول کنید.

4.فاصله خود را با ماشین های جلویی حفظ کنید

حفظ فاصله ایمنی با خودروهای جلویی و آهسته راندن از نکات مهم رانندگی در زمستان محسوب می شود. به خاطر داشته باشید فاصله ترمز گرفتن شما تا توقف کامل در جاده های لغزنده با جاده های خشک کاملاً متفاوت است.
از این رو بهتر است دو برابر حالت عادی فاصله خود را با ماشین جلویی حفظ کنید. این نکته زمانی که ماشین برف روبی در مسیر شما قرار دارد اهمیت بیشتری به خود می گیرد.
خودروهای برف روب دید کافی و خوب ندارند. درنتیجه، هر لحظه امکان دارد تپه ای از برف جلوی شما قرار بگیرد و ایمنی سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد.

5.سرویس کاری خودرو را فراموش نکنید!
پیش از آغاز سفر، چه در زمستان و چه در فصول دیگر سال، حتماً برای معاینه فنی ماشین را به تعمیرگاه ببرید. بدون شک دلتان نمی خواهد در هوای سرد با خرابی ماشین مواجه شوید و در جاده گیر کنید.

6 .به علائم و نشانه های جاده بیشتر توجه کنید
ممکن است به دلیل مه و هوای نامناسب دید کافی به تابلوهای راهنمای کنار جاده نداشته باشید؛ بنابراین، بهتر است با سرعت مناسب رانندگی کنید و فاصله خود را با خودروهای جلویی حفظ نمایید.

دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است!

7.قبل از آغاز سفر خودرو خود را تمیز کنید
در صورتی که روی خودرو شما از برف و یخ پوشیده شده باشد، بهتر است پیش از آغاز رانندگی، به خوبی آنها را تمیز کنید؛ چراکه ممکن است در طول مسیر مانع دید شما شود. بهتر است پیش از شروع رانندگی در زمستان، یک بار برف پاک کن را امتحان کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.

8. از پر بودن باک بنزین اطمینان حاصل کنید
چه در هوای سرد و برفی و چه در فصول دیگر سال بهتر است پیش از آغاز سفر باک بنزین خود را پر کنید. این فعالیت در زمستان از اهمیت بیشتری دارد.

از نظر فنی پر بودن باک بنزین سبب سنگینی خودرو می شود. درنتیجه، ماشین در برف و یخبندان با شتاب کمتر حرکت می کند.

همچنین، اگر در زمستان ماشین شما دچار نقص فنی شود، لازم است برای گرمایش خودرو را روشن نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *